پیاده راه ها ،تکمیل پازل زندگی شهری

به نام خدا
 
 
پیاده راه ها، تکمیل پازل زندگی شهری
شهردار منطقه شش شیراز اعلام کرد:
احداث 14 کیلومتر مسیر پیاده راه، فضای شهری و افزایش سرانه فضای سبز
گزارش خبری-لیلا غضنفری
فضاسازی شهری در قالب بهسازی پیاده راه ها و تردد ایمن، افزایش سرانه فضای سبز، تکمیل رینگ پیاده روی برای بهره برداری شهروندان از فضای سبز و بکر شهری به عنوان ظرفیت های بالقوه شهر شیراز و تجهیز و بهسازی مبلمان شهری برای بخشی از رفع نیازهای شهروندان در استفاده از پیاده راه های شهری از جمله موضوع هایی است که حمیدرضا اسماعیلی، شهردار منطقه شش در گفت و گو با خبرنگار سبحان به آن اشاره می کند و می گوید: هم اکنون عملیات بهسازی و احداث پیاده راه در 4 محور از جمله بلوار معالی آباد، بلوار شهید کسایی، میرزای شیرازی و پیاده راه سلامت چمران (استاد شجریان) در حال انجام است و به زودی عملیات پیاده راه سازی در بلوار شاهد نیز در دستور کار قرار می گیرد.
به گفته اسماعیلی، طول عملیات پیاده راه سازی در سطح منطقه شش حدود چهارده کیلومتر است که شامل حدود  سه و نیم کیلومتر پیاده راه سلامت چمران جنوبی (استاد شجریان)، پنج کیلومتر بهسازی بلوار شهید کسایی، حدود چهار کیلومتر بلوار معالی آباد و حدود دو کیلومتر بلوار میرزای شیرازی است.
شهردار منطقه شش عنوان می کند: بیشترین اقدامات صورت گرفته در سطح این منطقه برای ساخت و بهسازی پیاده راه ها، ارتقای فضای سبز موجود و احداث پارک با هدف افزایش کیفیت عبور و مرور و ارتقای زندگی شهروندان صورت می گیرد.
وی با اشاره به پخش 70 هزار متر آسفالت در سطح معابر منطقه، یادآوری می کند: افزایش سرانه فضای سبز در قالب احداث 4 پارک در سطح منطقه و پیاده راه سازی از سال گذشته انجام شده و در سال جاری نیز این رویکرد دنبال می شود. پیاده راه شهید رمضانی در دل باغات قصردشت به عنوان ریه تنفسی یکی از پروژه های مهمی است که عملیات فضاسازی آن به شهرداری منطقه شش واگذار شده است.
 
 اسماعیلی در این خصوص می گوید: این پروژه بعد از واگذاری با تحولات روبرو بود که هم اکنون مراحل پایانی را طی می کند و در خصوص تأمین برق این پیاده راه نیازمند همکاری بیشتر اداره برق هستیم. به گفته   شهردار منطقه شش، تلاش است که در اردیبهشت ماه پروژه پیاده راه سلامت چمران (استاد شجریان) ، پارک سه کنج و پارک چهار هکتاری به بهره برداری برسد و در اختیار شهروندان قرار بگیرد. احداث و بهره برداری از پارک 3 هکتاری سلامت بانوان در ابتدای پیاده راه سلامت جنوبی به همراه این پیاده راه به عنوان یک فضای شاخص شهری در اردیبهشت ماه از جمله پروژه هایی است که اسماعیلی به آن اشاره می کند.

تکمیل رینگ پیاده راه
  وی درباره پیاده راه سازی خیابان شهید کسایی و نقش این بلوار در تکمیل یک رینگ پیرامونی می گوید: با تکمیل پیاده راه سلامت بلوار چمران جنوبی، بلوار میرزای شیرازی و اتصال آن به بلوار شاهد در آینده نزدیک یک رینگ پیرامونی برای شهروندانی که قصد پیاده روی در پیاده راه شهید رمضانی را دارند، ایجاد می شود.
شهردار منطقه شش با اشاره به اینکه 5 تا 6 پروژه شاخص در سطح منطقه در حال اجرا است، اعلام می کند: امسال شاهد بهره برداری از این پروژه ها خواهیم بود.
اسماعیلی با اشاره به روند بهسازی و پیاده راه سازی بلوار معالی آباد به عنوان یک شریان اصلی در سطح منطقه شش می گوید: در سال 98 و به دلیل عدم تعهد کامل پیمانکار این پروژه مجبور به انتخاب پیمانکار جدید شدیم که همین موضوع و رعایت قوانین مربوط به انتخاب پیمانکار جدید باعث زمان بر شدن در شروع کار شده است.
وی با اشاره به اینکه شروع انتخاب پیمانکار جدید و آغاز به کار این پروژه با پیک چهارم کرونا و تعطیلی بازار و کمبود مصالح ساختمانی مانند سیمان مواجه شده است، تصریح می کند: مجموع این عوامل باعث شده که پروژه با تأخیر شروع شود در حالی که این عوامل از بیرون و منظر شهروندان در اجرای پروژه دیده نمی شود.

پروژه معالی آباد تنها پیاده راه سازی نیست
اسماعیلی یادآوری می کند: این پروژه تنها پیاده راه سازی نیست بلکه پروژه های ما عمدتاً تأسیساتی است و به دلیل سنگ فرش شدن معبر باید هزینه تأسیسات سال های آینده را نیز در نظر گرفته و یک کانال مشترک برای حفظ تأسیسات کاربری مجاور فراهم شود، موضوعی که باعث می شود این پروژه بسیار سنگین و حائز اهمیت باشد.
اسماعیلی با تأکید بر افزایش سرعت پروژه ها با وجود عوامل تأثیر گذار مانند مصالح ساختمانی در پیشرفت پروژه عنوان می کند: سرعت پروژه ها در منطقه 6 بسیار زیاد است مثلاً پروژه شهید کسایی با 5 کیلومتر سرعت پروژه رو به افزایش است. همچنین در این محور نیازمند تأمین مبلمان شهری هستیم، اقداماتی که نشان می دهد کارهای منطقه تنها یک پیاده رو سازی نباشد و در کنار آن فضای سبز، مبلمان شهری، تأمین روشنایی، جدول گذاری و لوله گذاری نیز انجام می شود.

یک مجموعه کامل شهری
وی تأکید می کند: رویکرد ما در پیاده روسازی تنها احداث کفسازی بتنی نیست بلکه تأمین روشنایی، فضای سبز و مبلمان شهری در دستور کار است موضوعی که در پیاده راه سلامت چمران جنوبی با کاشت درختانی متناسب با اقلیم و افزایش فضای سبز موجود و ایجاد پلاژهای شهری و منظرگاهی و حضور 18 پیمانکار در این پروژه در حال انجام است.

حفاری هایی که بلای جان معابر است.
اسماعیلی در بخش دیگری از گفت و گوی خود درباره حفاری هایی که توسط دستگاه های خدمات رسان در سطح معابر باعث تخریب آسفالت معابر و بعضاً پیاده راه می گردد، می گوید: حفاری هایی که در مسیر پیاده راه ها و معابر اصلی توسط دستگاه های خدمات رسان صورت می گیرد، به دلیل نبود مدیریت شهری باعث زخمی شدن معابر و دوباره کاری شهرداری در بهسازی معابر می گردد اما در برخی از زمان ها ارائه خدمات توسط دستگاه های خدمات رسان به درخواست شهروندان برای تأمین برق، فاضلاب و ... صورت می گیرد که شهرداری برای رفاه شهروندان مجوز حفاری را صادر و مجدد به بهسازی معابر اقدام می کند.
وی معتقد است درصورتی که یک مدیریت یکپارچه شهری و هماهنگ وجود داشته باشد شاهد دوباره کاری و حفاری معابر از آسفالت و بهسازی پیاده راه ها نیستیم.

نقش بزرگراه شهید سلیمانی در کاهش ترافیک معالی آباد
وی در مورد ترافیک موجود در برخی از معابر اصلی این منطقه که به دلیل واحدهای تجاری است، می گوید: واحدهای تجاری معمولاً خود جاذب سفر و ترافیک هستند که برای روان سازی ترافیک موجود در مناطقی مانند بلوار معالی آباد احداث دو تقاطع غیر همسطح میدان احسان و معالی آباد صورت گرفته است و با وجود اینکه بخشی از ترافیک ورود به این محور برای ورود به کمربندی است، بهره برداری از پروژه بزرگراه شهید سلیمانی می تواند تأثیر مؤثری بر کاهش ترافیک ورودی به این بلوار را داشته باشد همچنین واگذاری مدیریت کمربندی به شهرداری در کنار بلوار شهید رجایی نیز در این راستا مؤثر است. اسماعیلی درباره تأمین منابع مالی بودجه مصوبه منطقه نیز می گوید: دریافت عوارض بخشی از راه های تأمین منابع شهرداری است که شهرداری منطقه شش در تحقق بودجه خود در سال 99 با توجه به قیمت بندی این بخش از شهر توانسته آن را محقق کند.

صدور مجوز براساس طرح تفضیلی
شهردار منطقه شش می گوید: صدور مجوز ساختمانی براساس طرح تفضیلی است و یک سوم درآمد کل شهرداری شیراز از طریق درآمدهای ناشی از دریافت عوارض است و دو سوم از منابع دیگر بودجه تأمین می شود.

افزایش هزینه های نگهداری شهر
به گفته شهردار منطقه شش، با توجه به افزایش قیمت ارز، تورم موجود در کل کشور و افزایش هزینه های پرداخت حقوق کارکنان هزینه نگهداری شهر بالاست اما درآمدهای شهرداری از محل دریافت عوارض ساختمانی مشروط به مراجعه مردم است.
 

منبع : شهرداری منطقه شش شیراز
۵۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است